Page 138 - Crkvenoslovenski jezik i bogoslovlje u Srba
P. 138

138 ЦРКВЕНОСЛОВЕНСКИ ЈЕЗИК И БОГОСЛОВЉЕ У СРБА
  И
 
 
  Л
 
 
  Н, А, В
      
 Г, Л

 Д, И
      
   Називи бројева 200–900 образују се на следећи начин:  (оба дела броја стоје у двојини), , , , , , , .
При деклинацији бројева 200, 300 и 400 мењају се оба дела при чему се они често и пишу одвојено:           (1 Цар 30, 10).
При деклинацији бројева 500–900 мења се само први део:     (Лк 7, 41).
Бројеви 1 000 и 10 000 означавају се речима   и  и деклинирају се исто као именице женског рода основа на -ā- / -јā- (, ) . Реч  има значење „мноштво“, „велика количина“. Велики бројеви:   (1 000),  (10 000),  (100 000),   (1 000 000) и други спајају се са јединица- ма на исти начин као десетице или стотине, али се пишу раздељено:    ,    .
У црквенословенском језику срећу се и збирни бројеви: , , , , , (у номинативу се могу срести и облици: , , , , , ), али ретко.
Редни бројеви деклинирају се по роду и деклинацијом се ни у чему не ра- зликују од деклинације придева одређенога вида: , ,  (упореди , , ), , ,  (упореди ,
,  ) итд.
Остали бројеви. За мултипликативност и дистрибутивност употребља- вају се у црквенословенском језику конструкције које се састоје од основ- них или редних бројева и речи „“:  , ; , , ,  итд. Осим форми  и  могу се ко- ристити форме  и . Такође, јављају се и форме: , , и сличне. Код ових конструкција деклинира се само број, а реч
„“ остаје у истом облику, али се јављају и примери читаве конструк- ције без промене:            (Мт 18,21).
   












































































   136   137   138   139   140