Page 130 - Crkvenoslovenski jezik i bogoslovlje u Srba
P. 130
130 ЦРКВЕНОСЛОВЕНСКИ ЈЕЗИК И БОГОСЛОВЉЕ У СРБА В. када се на основу придева додају наставци:
Мушки род
Женски род
средњи род
-
-
-
придев у позитиву
придев основа
коМпаратив
Мушки род
Женски род
средњи род
--
-
--
-
--
-
--
-
--
-
--
-
Када је реч о овом обрасцу за грађење компаратива, најпре треба истаћи да се поменути компаративни наставци додају или на пуну придевску основу (исп. придеве , ,,) или на окрњену придевску основу (исп. придеве , ).
Такође, важан моменат при грађењу компаратива овог типа представљају и одређене гласовне алтернације. Уколико се основа придева завршава на задњонепчане сугласнике , , , они ће, испред вокала којим почиње ком- паративни наставак, прећи у , , , (исп. -:,-:, -:), а уколико се придевска основа завршава зубним сугласни- цима или , они ће, испред вокала којим почиње компаративни наста- вак, прећи у (исп. -:,-:).
Најзад, ваља напоменути да, као и код прошлог обрасца, вокал који се на- шао испред палаталних , , прелази у , а ова појава назива се диспала- тализацијом.
Напомена:
• Не може се дати прецизно правило по којем би се придеви у црквенословен- ском језику груписали тако да се код једних компаратив гради по једном, код других по другом, а код трећих по трећем обрасцу. Но, оно што се дâ систе- матизовати, јесте чињеница да се по трећем наведеном обрасцу обично сте- пенују придеви који се завршавају на: -,-,-,-.