Page 122 - Crkvenoslovenski jezik i bogoslovlje u Srba
P. 122
122 ЦРКВЕНОСЛОВЕНСКИ ЈЕЗИК И БОГОСЛОВЉЕ У СРБА Мека промена
По мекој промени мењају се придеви који се у номинативу једнине заврша- вају на - (м. р.), - (ж. р.) и - (ср. р.). Придеви мушког и средњег рода мењају се по обрасцу промене именица мушког и средњег рода основа на -јŏ-, а при- деви женског рода по обрасцу промене именица женског рода основа на -јā-.
Мушки род
Женски род
средњи род
Н
Г
Д
А
В
И
Л
Н
Г
Д
А
В
И
Л
Н, А, В
Г, Л
Д, И
Напомене за меку промену
•
• •
• •
Баш као што је то случај и код тврде промене, у инструменталу једнине при- дева мушког и средњег рода (неодређеног придевског вида) меке промене не јавља се одговарајући наставак именичке промене (-), већ се наместо њега јавља наставак -.
У вокативу једнине придева женског рода не јавља се одговарајући наставак именичке промене (-), већ се уместо њега јавља наставак -.
У дативу и локативу множине придева сва три рода промена одступа од од- говарајуће именичке промене (наместо Д мн на -(м. р.), -(ж. р.) и -(ср. р.) јавља се наставак - (за сва три рода); наместо Л мн на -/-
(м. р.), - (ж. р.) и -ѧ (ср. р.) јавља се наставак -).
У инструменталу множине придева женског рода, поред одговарајућег си- стемског наставка именичке промене (-), јавља се још један наставак: -.
Облици датива и инструментала двојине код придева сва три рода својим наставцима одступају од одговарајућих именичких промена: наместо наста- вака именичке промене за Д и И дв - (м. р.), -(ж. р.) и -(ср. р.), ја- вља се наставак - (за сва три рода).
двојина МноЖина једнина