Page 52 - Crkvenoslovenski jezik i bogoslovlje u Srba
P. 52

52 ЦРКВЕНОСЛОВЕНСКИ ЈЕЗИК И БОГОСЛОВЉЕ У СРБА
 изграђивање најрелевантнијих способности технике превођења као и оспо- собљавање за служење лексикографским приручницима.
Основни циљ наставе црквенословенскога језика јесте формирање ре- левантне за професионалну компетенцију теолога лингвистичке, преводи- лачке и лингвокултуролошке компетенције у информативној (формира- ње представа и генерализација из области славистике у обиму и на нивоу прописаном програмским садржајима), формативној (развијање лингви- стичког мишљења, оспособљавање за самостално проучавање језичког ма- теријала) и оперативној димензији (примена стечених знања и умења при рецепцији црквенословенског текста и у процесу превођења).
Настава црквенословенског језика на Православном богословском фа- култету има, како видимо, богату традицију. Заступљеност овога предме- та с временским димензијама адекватним садржајима и циљевима наставе и статусом обавезности одраз је његове релевантности за професионалну компетенцију дипломираних теолога. У данашњем моменту настава цркве- нословенског језика на Православном богословском факултету по својим наставним садржајима, циљевима, задацима и организационим облици- ма пружа оптималне услове за стицање вишедимензионалне компетенције функционално саображене будућим професионалним потребама студена- та православног богословља. Тежња је да се у настави оптимално искори- сте и техничка достигнућа, која су неминовност времена у коме живимо и деламо. Припремљен је мултимедијални курс црквенословенског језика, са наставним јединицама на нивоу академске наставе, методолошки прила- гођен различитим узрастима и старосним групама. Предавања су предста- вљена у форми видео записа у комбинацији са мултимедијалном графиком и објављена су на вебсајту slovo.rs.































































































   50   51   52   53   54