Page 50 - Crkvenoslovenski jezik i bogoslovlje u Srba
P. 50

50 ЦРКВЕНОСЛОВЕНСКИ ЈЕЗИК И БОГОСЛОВЉЕ У СРБА
 има колоквирати на крају I семестра II године и без тог колоквија не може се полагати црквенословенски језик.“14 Црквенословенски језик, дакле, слу- ша се три семестра и полаже се после одслушаног четвртог семестра (и по- сле положеног колоквијума из старословенског и српскословенског језика)
Нова Основна уредба о Богословском факултету Српске православне цркве донета је 1970. године.15 Наставним планом је предвиђено да се цркве- нословенски језик изучава у I години са фондом од 4 часа предавања сед- мично и у II години са фондом од 2 часа предавања седмично. Испит се по- лаже после II године студија.
Студијским планом наставе из 1990. године црквенословенски језик претрпела је малу измену. Наиме, извршена је само промена у броју фон- да седмичних часова, те се црквенословенски језик сада изучава на I годи- ни студија са фондом од 2 часа седмично а на II години са фондом од 4 часа седмично.16 На исти начин распоређена је настава црквенословенског јези- ка и на новооснованом Богословском институту при Богословском факул- тету за школовање будућих вероучитеља
Основна уредба о Богословском факултету Српске православне цр- кве из 1998. године чланом 56 (који садржи студијски план – списак настав- но-научних дисциплина са распоредом по годинама, фондом часова и фор- мом полагања) предвиђа да се црквенословенски језик изучава на 1. години студија с фондом од 2 часа седмично и полаже као колоквијум, и на 2. годи- ни студија с фондом од 2 часа седмично и полаже се као испит. Старословен- ски језик изучава се на 2. години студија с фондом од 2 часа седмично и по- лагао се као испит17.
У наредном студијском плану – из 2003. године – чији је предлог дат Са- вету на увид и имао је статус интерног нормативног документа, предвиђено је да се црквенословенски језик изучава само на I години студија са фондом од 3 часа седмично (2 часа предавања и 1 час вежбања), и полагао би се по- сле II семестра. Истовремено, старословенски језик постаје изборни пред- мет на богословскоисторијској групи предмета, похађао се током 3. и 4. се- местра са фондом од 2 часа седмично и полагао се као испит18. Исте године на основним студијама формирају се катедре сродних дисциплина и оба је- зика се убрајају у предмете катедре за филологију19.
14 АПБФ, Записник са седнице Савета одржане 2. октобра 1967.
15 Д. Сандо, Историјат наставних планова на Православном богословском факултету, 183-185.
16 Основна уредба о Богословском факултету Српске православне цркве. – Гласник Српске православне цркве, 6, Београд 1990, 91–104.
17 Основна уредба о Богословском факултету Српске православне цркве. – Гласник Српске православне цркве, 8, Београд 1998, 138–153.
18 АПБФ, Записник са седнице Наставно-научног већа од 4. септембра 2003. године 19 АПБФ, Записник са седнице Наставно-научног већа од 17. новембра 2003. године.
 























































































   48   49   50   51   52