Page 48 - Crkvenoslovenski jezik i bogoslovlje u Srba
P. 48

Црквенословенски језик
на Православном богословском факултету*
У редовима који следе настојаћу да изложим кључне моменте наставе црквенословенског језика на Православном богословском факултету, пр- венствено у њиховом историјском развоју. У том смислу, пратићу студијске планове и програмска решења примењиваних на овоме факултету као јед- ној од најугледнијих институција у окриљу Београдског универзитета. Цр- квенословенски језик као засебан предмет постоји, или је постојао, и у дру- гим високошколским установама Српске православне цркве: Богословском институту при Богословском факултету (који почиње с радом академске 1991/92), Богословском факултету „Свети Василије Острошки“ у Фочи (који почиње с радом академске 1994/95; црквенословенски језик изучава се у 2, 3 и 4. семестру с фондом од 3 часа седмично, старословенски језик учи се у 1. семестру с фондом од 3 часа седмично) и Богословском факултету „Свети Сава“ у Либертвилу (који почиње с радом академске 1984/85; црквеносло- венски се изучава на 2. години студија с фондом од 2 часа седмично, старо- словенски на 1. години а седмични фонд је 1 час).
У свим студијским програмима који су се смењивали на Православном богословском факултету, црквенословенски језик био је заступљен.1 Тако, одредбама прве Уредбе о раду факултета из 1921. године, међу заступље- ним предметима који су били подељени у 8 семестара или студијске 4 годи- не, био је заступљен и црквенословенски језик са палеографијом.2 Када је на основу ове уредбе урађен, 1923. године, студијски план с прецизним навође- њем инвентара студијских дисциплина и временских димензија наставе, за црквенословенски језик с палеографцјом3 прецизирано је изучавање на првој години студија са седмичним фондом од 4 часа.4 Допуњеном уредбом од 22.
* Делови овог поглавља преузети су из: Српска теологија у двадесетом веку: истраживач- ки проблеми и резултати књ. 5 (2010) 183-187; књ. 9 (2011) 209-215.
1 Столеће Православног богословског факултета – Том I: Правна и регулативна акта, Београд 2023.
2 Д. Сандо, Историјат наставних планова на Православном богословском факултету. – Бо- гословље, Београд 2006, св. 1, 178.
3 Како се види из записника са седница, назив предмета који нам је данас познат као цр- квенословенски језик варирао је и, у првим годинама рада Факултета, срећу се термини: цр- квенословенски језик са палеографијом, стари словенски језик, словенски језик са палео- графијом или само словенски језик, црквенословенски језик. Види: З. Ранковић, Настава црквенословенског језика на Православном богословском факултету. У: Српска теологија у двадесетом веку: истраживачки проблеми и резултати / Приредио Б. Шијаковић, Београд 2010, књ. 5, 184–185.
 4 Д. Сандо, Историјат наставних планова на Православном богословском факултету, 179.


























































































   46   47   48   49   50