Page 70 - Crkvenoslovenski jezik u Srba - Ortoepija i ortografija
P. 70

70 Црквенословенски језик у Срба: Ортоепија и ортографија
 идола; скраћеница  односи се на Бога, написано у пуном облику –  – има значење „господин“, „господар“; написаноодноси се на Богородицу Дјеву а написано без скраћивања –– указује на девојку уопште; значење скраћенице jје јасно, док се Исус син Сирахов пише j.
Проста титла означава обично испуштање једног, ређе два или више слова. Словна титла се користи при испуштању више од једног сло- ва. У натписима на иконама постоји нарочита традиција скраћива- ња, која не мора бити иста као у књигама.
Чешћи начин скраћивања је контракција (испушта се средина речи), ређи – суспензија (испушта се крај речи).
Пајерак
Пајерак (, ) обележава место где је испуштен  или, ређе, . Пише се после предлога који се завршава на сугласник (, ,,,,,, итд.): , , као и после префикса који се завршава на сугласник, а следи му самогласник , , , а понекад : , , .
Пајерак се не пише у једносложним предлозима , , , као ни по- сле предлога или префикса .
Слитна
Слитна или врахија () је знак који се ставља изнад слова  на крају слога, означава његову краткоћу и гласовну вредност ј: , .
У црквенословенским текстовима за фусноте или објашњења испод текста користи се  ( ÷ ÷). Она указује на лексичке варијанте, по- моћу ње се реч прецизира, разоткрива се смисао заборављених речи, појашњава се граматичка форма или се чине уметања, допуне. У не- ким текстовима ову улогу има звездица (астериск).
Две паралелне искошене цртице ( è) могу стајати изнад слова .
























































































   68   69   70   71   72