Page 82 - Crkvenoslovenski jezik i bogoslovlje u Srba
P. 82

82 ЦРКВЕНОСЛОВЕНСКИ ЈЕЗИК И БОГОСЛОВЉЕ У СРБА Пајерак
Пајерак (, ) обележава место где је испуштен  или, ређе, . Пише се после предлога који се завршава на сугласник (, , , , , b, , b итд.):  ,  , као и после префикса који се завршава на сугласник, а следи му самогласник , , , а понекад : b,
, .
Пајерак се не пише у једносложним предлозима , , , као ни после пре-
 длога или префикса .
Слитна или врахија () је знак који се ставља изнад слова  на крају
слога, означава његову краткоћу и гласовну вредност ј: , .
У црквенословенским текстовима за фусноте или објашњења испод текста користи се  ( ÷ )÷ . Она указује на лексичке варијанте, помоћу ње се реч прецизира, разоткрива се смисао заборављених речи, појашњава се грама- тичка форма или се чине уметања, допуне. У неким текстовима ову улогу има звездица (астериск).
Две паралелне искошене цртице ( è) могу стајати изнад слова . Знаци интерпункције
Знаци интерпункције у црквенословенском језику настајали су постепено, а данашњи облик добили су у 18. веку. Они су нам познати по нацрту и го- тово да одговарају истим интерпункцијским знацима у српском језику.
Запета () одговара истом знаку у српском језику. Строгих правила за писање запете у црквенословенском језику нема.
Тачка () такође одговара истом знаку у српском језику.
Две тачке () имају, у односу на српски, двоструку функцију. Оне најпре значе исто што и две тачке у српском језику. С друге стране, у цркве- нословенским књигама уместо често понављаних молитава и возгласа на- воде се само њихове прве речи (инципит), при чему се уместо три тачке – као у српском, стављају две тачке. Ако је у богослужбеној књизи написано   то значи да се на том месту чита потпуна Молитва Господња. Две тачке имају, између осталог, и функцију тачке са запетом.
Мала тачка ( ) има исту функцију као тачка са запетом у срп- ском језику. По размери она се не разликује од обичне тачке, само што се после ње реченица наставља малим словом.
Слитна




















































































   80   81   82   83   84