Page 194 - Crkvenoslovenski jezik i bogoslovlje u Srba
P. 194

194 ЦРКВЕНОСЛОВЕНСКИ ЈЕЗИК И БОГОСЛОВЉЕ У СРБА
 Датив апсолутни у црквенословенском језику. Важно је напоменути да – ако се радња у главној и у зависној реченици одвијају истовремено – онда се употребљава партицип презента. С друге стране, уколико је радња зависне реченице извршена пре радње главне реченице, онда се употребљава пар- тицип претерита.
• •
• • •
      (Мк 14, 43)
„ и одмах, док он говораше, (дође Јуда)“
        (Мт 25, 5)
„ будући да (док) каснеше Жених, задремаше све и заспаше“
j     j  (Мт 2, 1) „ а када се Исус роди у Витлејему јудејском“
       (Лк 11, 14) „ и када изиђе демон, проговори неми“
   j  (Октоих, гл. 1, васкршњи тропар) „ иако (и поред тога што) камен беше запечаћен од Јудеја“
     ■ Акузатив је четврти падеж у систему падежа. То је падеж узрочне, тесне везе и падеж целовитости, јер се њиме означава објекат на коме се врши радња:                        (Изл 20, 12).
Акузатив има и временско значење, као и значење мере времена:    j         (Мт 12, 40).
Глаголи: , , , , , , , ,  и други захтевају два акузатива, од којих је други одре- ђење главне допуне:       (Изл 2, 14).
Акузатив са инфинитивом јавља се у црквенословенском језику под ути- цајем грчког, а на српски језик преводи се уметањем речце да:     (ДА 28, 6).
■ Инструментал је граматичка ознака за шести падеж, који има два основ- на значења: инструментално и социјативно. То значи да је инструментал падеж оруђа, средства:     (Гал 6, 11) и падеж друштва, заједнице:               (Молитва входа на Литургији Ј. Зла- тоуста).
Инструментал се употребљава и за исказивање времена и места вршења радње и начина на који се радња врши:    j  (Јн 3, 2),    (Велика јектенија).
          

















































































   192   193   194   195   196