Page 74 - Crkvenoslovenski jezik i bogoslovlje u Srba
P. 74
74 ЦРКВЕНОСЛОВЕНСКИ ЈЕЗИК И БОГОСЛОВЉЕ У СРБА
самогласници задњега реда (тврди)
,3 , /, 4
самогласници предњега реда (меки)
,5 ,6 ,7 ,,,,8
У старословенском језику словима и обележавани су тзв. полугласни- ци, односно самогласници непотпуног образовања: редуковани у квали- тету (неодређене боје, индивидуално неизразити) и квантитету (краћи од обичних кратких вокала). У савременом црквенословенском језику та осо- беност полусамогласника није се задржала: и немају гласовну вредност, већ представљају својеврсни ортографски манир.345678
Сугласници (консонанти) се по месту творбе, тј. по месту на којем се у го- ворном каналу ствара препрека ваздушној струји, деле на:
Слово (кратко и) у граматикама се карактерише као кратко „и“ и убра- ја се у полувокале, али пошто има фонетску реализацију ј – овде је сврста- но у сугласнике.
Гласови и су сложени и могу се назвати мешовитим. По звучности, сугласници се деле на:
Звучни b, , , , , су парњаци са безвучним , , , , ,.
3 За вокал се може рећи да представља самогласник средњег реда, будући да при његовом изговору језик остаје у тзв. неутралном положају, не померајући се ни напред, према пред- њем делу усне дупље, ни назад, према задњем делу.
4 Иако вокал припада групи самогласника задњег реда, у српском изговору црквеносло- венског језика овај глас се изговара меко, дакле, исто као и вокал предњег реда [и].
5 Премда су по уобичајеној уџбеничкој традицији гласови и сврстани у вокале, они, за- право, имају вредност двогласа [ја], односно [ју].
6 Вокал у старословенском језику представљао је носни самогласник предњег реда [ę]. У црквенословенском језику овај глас има вредност двогласа [ја].
7 Глас у црквенословенском језику реализује се као двоглас, односно – има гласовну вред- ност [је].
задњонепчане (веларне)
,,
уснене (лабијалне)
b, , , ,
зубне (денталне)
, , , , ,,
предњонепчане (палаталне)
, , , []
надзубне (алвеоларне)
, ,
звучне
b, , , , , ; , , ,
безвучне
,,,,,; ,,
8 Глас припада реду вокала само онда када има гласовну вредност [и].